2016 Two Rivers Time Trial Results
Sponsored by BMC and bbinfinite
Race 3 (21 April 2016)
Series standing Name License # Team Previous points Personal best 2016 Elapsed time Daily finish Points Bonus Total points
Men 1,2,3
1 Kris French 265172 14 0:21:58 0:21:56 1 6 5** 25
2 Cody Rankin 248846 Carve 16 0:21:44 0:22:02 3 4 20
3 Hans Wright 71694 Fiat Racing 20 0:20:57 DNS 20
4 Peter Beland 47037 WalMart/GPP Cycling 18 0:21:10 DNS 18
5 Jimmy Humston 385951 Treehouse Racing 7 0:23:01 0:23:00 6 1 5** 13
6 Tanner Ward 395255 Leborn 13 0:18:56 DNS 13
7 Charlie Roberts 289509 Panda Racing Development 11 0:22:03 DNS 11
8 Jason Macom 224712 2 0:22:34 0:22:27 5 2 5** 9
9 Hunter East 10367 OKC Velo 9 0:20:42 DNS 9
10 Olivier Lavigueur Rossi-The Pack 0 0:21:58 2 5 5
11 Kevin Solomon 425096 Carve 4 0:22:35 DNS 4
12 Robert Mooney 266755 Arkansas Cycling & Fitness 0 0:22:09 4 3 3
13 Cris Koenig 377748 Carve 2 0:23:25 DNS 2
Men 4,5
1 Andrew Rayburn 1-day 12 0:23:28 0:23:21 1 4 5** 21
2 Neil Simmons 473188 Carve 21 0:21:48 DNS 21
3 Andrew Townsend 391064 Carve 19 0:22:21 DNS 19
4 Ian McGee 425650 12 0:23:21 0:23:56 2 3 15
5 TJ Fowler 433163 12 0:23:47 DNS 12
6 Andrew McGilray 429616 9 0:21:56 DNS 9
7 Philip Arevalo 1-day 1 0:27:27 0:26:00 4 1 5** 7
8 Etienne Mirgaine 1-day 6 0:22:54 DNS 6
9 Max Tucker 474071 Dark Horse Racing 6 0:23:28 DNS 6
10 Zachary Meins 1-day 5 0:23:51 DNS 5
11 Terry Oxandale 1-day 2 0:23:48 0:24:12 3 2 4
12 Bryce Ward 1-day 1 0:31:23 DNS 1
Masters 45+
1 Don Fletcher 157357 Faction 24 0:22:59 0:22:35 4 9 5** 38
2 Scott Philbrick 300159 26 0:22:25 0:22:41 5 8 34
3 Frederick Beland 47436 WalMart/GPP Cycling 22 0:24:09 0:23:49 6 6 5** 33
4 Donnie Van Patter 430649 12 0:21:58 0:21:52 2 11 5** 28
5 James Gillum 218197 OKC Velo 27 0:21:40 DNS 27
6 Jay Gaddy 1-day 11 0:22:16 0:22:07 3 10 5** 26
7 Jason Diggle 341748 19 0:24:10 0:24:18 7 7 26
8 JD McCay 48884 OKC Velo 23 0:22:16 DNS 23
9 Ren Tucker 474069 9 0:25:27 0:24:45 8 5 5** 19
10 David McCauley 23253 16 0:25:06 0:26:07 10 3 19
11 Karl Hanson 215256 Carve 1 0:34:24 0:21:14 1 12 5** 18
12 Jim Barton 290743 9 0:26:57 0:26:53 11 2 5** 16
13 Kirk Grynwald 309572 Carve 14 0:21:31 DNS 14
14 John Baker 430982 13 0:25:28 DNS 13
15 Steve Bond 67780 9 0:26:52 0:26:58 12 1 10
16 Bruce Berkeimer 395714 5 0:26:26 0:25:12 9 4 9
17 Dave Grundfest 201569 7 0:25:40 DNS 7
18 Bradley Schnackenberg 1-day 3 0:25:46 DNS 3
Women
1 Suzann Szmania 492558 Carve 23 0:24:57 0:25:07 1 6 29
2 Emmanuelle Buron 466368 Carve 19 0:25:40 0:25:32 3 4 5** 28
3 Emily Hartman 266058 Carve 15 0:26:59 0:26:47 4 3 5** 23
4 Rachel Hendrix 402807 Carve 8 0:30:37 0:29:38 6 1 5** 14
5 Maggie Pickhardt 502812 Carve 8 0:25:12 0:25:18 2 5 13
6 Wendy Kelley 466329 Carve 12 0:27:58 DNS 12
7 Kelly Terry 1-day Carve 3 0:30:16 0:28:57 5 2 5** 10
8 Autumn Wolfenbarger 1-day 8 0:30:56 DNS 8
9 Katy Simmons 471827 Yoga Box Racing 8 0:26:54 DNS 8
10 Traci Howe 502398 Carve 6 0:26:33 DNS 6
11 Tammy Helmick 1-day 6 0:27:14 DNS 6
12 Robin Holt 498530 Carve 4 0:27:54 DNS 4
Juniors
1 Claire Hyatt 502055 7 0:28:42 0:28:35 1 2 5** 14
2 Hanna Hall 1-day 2 0:28:22 0:28:55 2 1 3
*Beat category course record
**Beat personal best for 2016
Category course records
1,2,3 = 18:56, set by Tanner Ward of 14 April 2016
4,5 = 20:16, set by Chris Koenig on 6 May 2014
M45+ = 20:20, set by Tim Perry on 9 April 2015
W = 20:53, set by Scottie Wilborne on 10 April 2014
J = 25:05, set by Ethan Burson on 17 May 2012
Make a Free Website with Yola.